Kyjovská vinařská stezka

Charakteristika trasy:
Náročnější etapa zvlněnou pahorkatinou a okrajem Ždánického lesa, prudká stoupání a táhlé sjezdy v podhůří Chřibů.


Povrchy: 70 % silnice 3. třídy, 30% zpevněné a nezpevněné lesní a polní cesty
Max. převýšení: 250 m
Sjízdnost: Většina trasy stezky je sjízdná po celý rok, lesní úsek Strážovice-Věteřov je za mokra sjízdný pouze na horském kole
Značení: Sklepní žúdro zelené barvy na žlutých tabulkách s kolem
Nástupní místa: Kyjov, Vlkoš, Ždánice, Čejč,
Nádraží na trase: Kyjov, Vlkoš, Čejč

Charakteristika trasy
Kopcovitým profilem a délkou je Kyjovská vinařská stezka výzvou zkušeným cyklistickým harcovníkům, pestrostí a biologickou hodnotou krajiny představuje lahůdku pro milovníky přírody. Trasa netvoří uzavřený okruh, svým průběhem spíše kopíruje ráz krajiny a několika větvemi navazuje na Bzeneckou, Velkopavlovickou a Mutěnickou vinařskou stezsku. V průběhu bezmála devadesáti kilometrů vinařské stezky vás čeká mírně zvlněný terén Kyjovské pahorkatiny, prudká stoupání a nádherné sjezdy v podhůří Chřibů i členité úseky s dalekými výhledy na okraji přírodním parku Ždánický les. Charakter stezky vystihuje její barevné značení. Po celé cestě vás bude provázet zelená barva lesů, remízků, vinic, sadů, polí a luk.

Vinařská oblast
Bývalá Kyjovská vinařská oblast je dnes součástí velké podoblasti Slovácko. Vinařství na Kyjovsku má již typický severní ráz a vyznačuje se bohatým odrůdovým sortimentem. Pěstují se zde nejen běžné odrůdy pro bílá vína, ale i velké plochy odrůd modrých, které většinou dávají červená vína říznějšího charakteru. Vzhledem k položení vinic jsou rozšířenější ranné odrůdy jako je Muller-Thugau či Muškát moravský, výborné kvality tady dosahují i vína Rulandské šedé a Ryzlink rýnský. Pestrou ukázkou typologie sklepní architektury i příležitostí k ochutnání zdejší „burgundy“ či „milerky“ jsou sklepní areály ve Vlkoši, Kelčanech, Skalce nebo Hýslých. Stálá vinařská expozice ve sklepě „U Petra“ v Kyjově na Šištótě nabízí kromě ochutnávky vína i muzeální expozici vinařského nářadí, náčiní a krojů.

Zajímavosti a turistické cíle na trase
Na prvním místě to bude jistě město Kyjov, centrum folklorního regionu Dolňácka. Od roku 1921 se zde pořádá pravidelně ve čtyřletém cyklu Slovácký rok, první folklórní festival u nás. Slavnost v lidových krojích se zpěvem při cimbálové muzice a posezení u sklenky dobrého vína vás vtáhne do atmosféry lidových veselic našeho venkova počátku dvacátého století. Ten nejbližší se koná v srpnu 2007. V Kyjově navštivte Vlastivědné muzeum se stálými archeologickými, národopisnými a přírodovědnými expozicemi. Nejstarší dochovanou stavbou Kyjova je renesanční zámeček z první poloviny 16. stol. na Palackého ulici. Dnes je zde muzeum.
Bukovany a bukovanský mlýn. V 1. patře je výstavní síň a ve 2. malé muzeum s exponáty z historie Bukovan. Snad nejvíce zde zaujmou nálezy z místních prehistorických mohyl.
Ždánice. Vrbasovo muzeum v přízemí zámku nabízí rozsáhlou expozici s kulturně-historickými a národopisnými sbírkami. Je zde soustředěna řada napoleonských památek a kuriozit.
V Žarošicích po bitvě u Slavkova 2. 12. 1805 nocovali rakouský císař a ruský car. Bůh ví, co se jim po prohrané bitvě honilo ten večer hlavou.
Ve Vlkoši jihovýchodně od Kyjova odbočte do uličky vinných sklepů zvané Búdy.
Žeravice - obec, kde byl dne 26. dubna 1616 vysvěcen na kněze tehdy 24letý Jan Amos Komenský.
V obci Ježov přijde vhod v letních parných dnech možnost sesednout z kola a osvěžit se ve vodách Horního Ježova, kde je také kemp.
Obec Skalka je pojmenována podle pískovcové skály nad vesnicí. Zdejší vinařská stezka prochází kolonií vinných sklepů Skoroňské bůdy.
Čas si udělejte ještě na Moravany, Kostelec a obec Čeložnice, kde se můžete osvěžit hned ze dvou pramenů. Prvním je jiskrná Kolomaznica a druhým Smrďavka, sirný pramen, který vyvěrá na okraji lesa přímo u Čeložnického potoka asi 1,5 km severně od Čeložnic.

Materiály použité z webu víno z Moravy