MEDOTÉKA V NAŠÍCH VINOTÉKÁCH 

Nově v našem sortimentu v naší vinotéce od 17.11.2012. Nabízíme český med s našich luk a hájů a všechno co nám med dá.

MED

Český med je ve světě považován za jeden z nejkvalitnějších. Je to tím, že je velmi druhově rozmanitý a tím, že je v něm minimálně zbytků léčiv, používaných pro udržení zdraví včel.

Především ve velkých obchodech je med často vodnatý a jen výjimečně krystalizuje. To odporuje jeho přirozeným fyzikálním a biologickým vlastnostem.

Nakupováním medu přímo od včelaře budete mít jistotu, že kupujete kvalitní med, který byl získán šetrnou cestou. Navíc tím podpoříte české včelařství, které se nachází v posledních letech nedobrovolně v útlumu.

Úloha včel je v přírodě nezastupitelná. Vděčíme jim za udržování ekologické stability. Včely opylují hmyzosnubné rostliny, to jsou ty, které by bez včel a podobného hmyzu vůbec nemohly existovat. Říká se, že bez včel by člověku zbývaly pouze 4 roky života. Je vědecky potvrzeno, že jedno včelstvo vytvoří během roku 137 x větší finanční přínos pro společnost než je finanční přínos ve formě včelích produktů pro včelaře.

Včely tvoří společenstvo, které se nazývá včelstvo. To obsadí jeden úl. Ve včelstvu je v letním období 1 matka, několik set trubců a několik desítek tisíc dělnic. Včela během svého života (trvá v letním období kolem 40ti dnů) vystřídá několik pracovních funkcí. Matka je neuvěřitelně výkonná - během jediného dne je schopná naklást až 1 500 vajíček, což se rovná přibližně její hmotnosti.

Během jednoho roku silné včelstvo nashromáždí až 200 kg medu, kolem 30 kg pylu, asi 1 kg vosku a do 12 dkg propolisu. Za snůškou se včely vydávají i 5 km daleko i více, i když je z takto vzdálených zdrojů přínos minimální.

Princip včelaření: včelař se celý rok o včely stará, buduje jim domov a léčí je. Přinesený med průběžně odebírá, na závěr snůškové sezóny včelám dodá roztok řepného cukru. Z něho si včely vytvoří med, kterým se živí v zimním období.

Včelař je schopen od jednoho včelstva získat během jednoho roku asi 10 – 50 kg medu a 0,2 – 1,0 kg vosku.

Medovina se vyrábí z vody a medu, které se smíchají ve zvoleném poměru. Zpravidla se vytvoří roztok s cukernatostí 20-32%. Směs se povaří, což zahubí plísně a bakterie a vyplaví většinu nečistot. Následně se tento připravený roztok nechá kvasit. Ke kvašení se používají čisté kultury různých kmenů vinných kvasinek. Za teploty 20-27° (podle druhu kvasnic) probíhá bouřlivé kvašení. Kvašení se provádí v běžných vinných sudech. Kvasit se medovina nechává od jednoho do čtyř týdnů. Po ukončení bouřlivého kvašení se medovina přefiltruje a přelije do menší nádoby, v níž se nechá dokvašovat.Během kvašení nebo dokvašování se roztok může ochutit nějakým druhem koření. Výroba medoviny se může v jednotlivých krocích výroba medoviny i podstatně lišit. My Vám nabídneme i tzv. královskou medovinu, která se nevaří, díky čemuž je v medu zachováno maximum výživných látek. Vyrábí se z vysoce kvalitního medu, který se různými způsoby pročišťuje.

 

Medovinka ORIGINAL 0,5 l

Je čisté přírodní medové víno s výjimečnou typicky medovou chutí a vůní. Cítíte z ní sílu včel, vůni úlů a plástů. Obsahuje všechny cenné látky zastoupené v medu včetně vitamínů, minerálních látek, propolisu a antioxidantů. Konzumace této Medovinky narozdíl od révových či ovocných vín nezpůsobuje překyselení žaludku, proto se hodí i pro osoby s citlivým zažíváním. Je možné ji použít digestivně na zklidnění trávicího traktu. Pijeme ji také jako aperitiv nebo celovečerní drink. Může se servírovat chlazená s plátkem citronu na osvěžení, nebo teplá klidně i s přídavkem koření pro zahřátí. Již první doušky překvapí svou harmonickou chutí, která zanechá dlouhý a příjemný zážitek, jenž si Vás podmaní.

Medovinka CHERRY 0,5 l

Extravagantní kompozice kvalitního medu a čerstvé višňové šťávy dala vzniknout kvalitnímu přírodnímu medovému vínu. Tato Medovinka je plná slunce a vášně, má harmonickou lehce nasládlou chuť s mírnou pikantérií a ovocno-medovou vůni. Medovinka Cherry je tím pravým nápojem pro všechny ženy, které mají své skryté sny a muže, kteří mají svá tajná přání.

Medovinka ŽENŠEN 0,5 l

Je čisté přírodní medové víno s přídavkem bylinek, z nichž je největší dominantou ženšen. Tato Medovinka má velmi zajímavou sladce nahořklou chuť. Je vyrobena speciální technologií řízeného kvašení za studena z nejlepších druhů českých medů. Ženšen se díky svým pozoruhodným léčivým účinkům proslavil jako zázračná rostlina. Dokáže stimulovat lidskou psychiku, krevní oběh i sexuální funkce. Říká se o něm, že je králem všech rostlin a svým působením "kořenem života". Ve spojení s medovinovým kvasným nápojem vytváří chuťový unikát, jehož celkový účinek vyznívá jako jedinečný životabudič.

Medovinka ČERNÝ RYBÍZ 0,5 l

Tento druh čistého přírodního medového vína obsahuje kromě medu i šťávu z černého rybízu. Má výjimečnou nasládle kyselkavou chuť a ovocno-medovou vůni. Již první ochutnání překvapí, neboť se ukáže, že ostrá chuť černého rybízu je velmi pěkně zakulacená medem. Tento druh Medovinky může být považován za opravdový elixír pro svůj vysoký obsah vitamínů, (zejména vit. C), antioxidantů, přírodních barviv a dalších biologicky aktivních látek. Je velmi vhodným nápojem pro každého, kdo má vřelý vztah ke konzumaci révových vín, neboť tento druh Medovinky oplývá lehkou kyselinkou.

Sirup na NACHLAZENÍ exra silný s medem a vit. C 450 g

Doporučujeme při zánětech horních cest dýchacích, virózách, kašli a nachlazení. Rozpouští hleny a zklidňuje podrážděné sliznice, usnadńuje dýchání a navozuje klidný noční spánek. Obsahuje kvalitní český lipový med a velmi účinnou směs bylin mezi které patří: sléz maurský, proskurník, prvosenka, květ lípy, lékořice lysá, jitrocel kopinatý, květ černého bezu, mateřídouška, eukalyptus a šťáva z černého rybízu. Výrobek je zcela bez konzervačních látek což je raritou na českém trhu.